سنتز ماده موثره دارویی فاویپیراویر و حد واسط های آن در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با موفقیت انجام شد
سنتز ماده موثره دارویی فاویپیراویر و حد واسط های آن در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با موفقیت انجام شد
سنتز ماده موثره دارویی فاویپیراویر و حد واسط های آن در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با موفقیت انجام شد.
دکتر سعید بلالایی استاد دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی این دانشگاه گفت: داروی فاویپیراویر با نام تجاری آویگان اولین بار توسط یک شرکت ژاپنی به عنوان داروی آنفلونزا عرضه شده است.
 

 
وی افزود که بررسی های انجام شده در ژاپن و چین نشان داده است که این ماده دارویی بر روی ویروس کووید 19 ( کرونا) هم عملکرد موثری دارد.
استاد دانشکده شیمی این دانشگاه همچنین ادامه داد که با توجه به شیوع کرونا و نیاز جدی کشور به روش های موثر درمانی، سنتز ماده موثره دارویی فاویپیراویر هدف گذاری شد.
رییس پژوهشکده شیمی پیتید ادامه داد که ایشان به همراه فارغ التحصیلان توانمند شاغل در پژوهشکده شیمی پپتید ( دکتر علی نیکبخت و مهندس حمید رضا صحبتی) پس از اعلام آمادگی جهت انجام این طرح، از روز 14 اسفند تحقیقات خود را در ارتباط با تهیه حدواسط ها و همچنین سنتز ماده موثره دارویی مورد نظر در پژوهشکده شیمی پپتید دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی آغاز، و خوشبختانه پس از تلاش فراوان، ماده موثره دارویی فاویپیراویر و کلیه حدواسط های مربوطه سنتز شده و آنالیز کلیه مواد سنتز شده با همکاری دانشگاه شهید بهشتی در آزمایشگاه همکار محترم آقای دکتر قاسم پور در پژوهشکده گیاهان و مواد اولیه دارویی صورت گرفت.
بلالایی در خصوص مسیر سنتز و همچنین حدواسط های سنتز شده گفت:
 
دانش فنی تهیه ماده موثره دارویی فاویپیراویر و همچنین حدواسط های مربوطه به یک شرکت تولید کننده مواد اولیه دارویی منتقل شده است.
استاد دانشکده شیمی این دانشگاه از کمک های موثر دفتر ریاست جمهوری، دانشگاه شهید بهشتی، مسئولین دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و تلاش شبانه روزی دکتر علی نیکبخت، مهندس حمید رضا صحبتی، مهندس کامران امیری، مهندس فرزاد نجاتی فر تقدیر و تشکر کرد.
وی در آخر خاطر نشان کرد: با تخصیص امکانات مناسب برای پژوهشکده شیمی پپتید دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و با توجه به پتانسیل بسیار خوب دانش آموختگان توانمند، این پژوهشکده قادر به تامین نیاز صنایع دارویی کشور برای داروهای نوین و با ارزش افزوده بالا خواهد بود.
تاریخ:
1399/01/29
تعداد بازدید:
1203
منبع:
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.